Zakres usług
Zapraszamy do zapoznania się z zakresem naszych usług!
- Stomatologia zachowawcza
- Leczenie kanałowe (endodoncja)
- Implantologia
- Chirurgia
- Ortodoncja
- Protetyka
Stomatologia zachowawcza
Jest to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem próchnicy zębów. Powodem jej powstawania są bakterie, które bytują w jamie ustnej. Gdy choroba próchnicowa dotyka ząb konieczne jest jej szybkie leczenie. Bakterie bytujące w jamie powodują nie tylko próchnicę ale i wiele innych schorzeń np.: zapalenia dziąseł i przyzębia. Są również przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust (halitoza), a także mogą powodować choroby nerek, serca i stawów. W związku z tym leczenie próchnicy zębów jest tak ważne i ma podstawowe znaczenie nie tylko dla utrzymania pięknego i zdrowego uśmiechu, ale również dla utrzymania zdrowia całego organizmu.
Warto wiedzieć, że ważne jest szybkie leczenie próchnicy, ponieważ w przypadku jej zaawansowania ubytek próchnicowy często znajduje się blisko „serca” zęba – miazgi, w której znajdują się nerwy i naczynia, czego powikłaniem mogą być stany zapalne. Jest to związane z obecnością bakterii w ubytku, które przez kanaliki zębinowe przedostają się do miazgi i powodują jej zapalenie. W takim przypadku jedynym ratunkiem dla zęba zostaje leczenie kanałowe.
Do leczenia próchnicy używamy najlepszej jakości sprzętu oraz materiałów. Leczenie polega na usunięciu przez lekarza zniszczonych próchnicowo tkanek zęba oraz jego późniejszej odbudowie. Do odbudowy zębów używamy najlepszych wypełnień renomowanych producentów, które pozwalają nam na dokładną, wytrzymałą i estetyczną rekonstrukcję zębów. Dostępna szeroka paleta kolorów wypełnień, pozwala nam idealnie dobrać odcień tak, aby wypełnienie nie odróżniało się od naturalnej części zęba.
Zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu artykainą – nowoczesnym środkiem znieczulającym, co zapewnia pacjentom bezbolesność oraz komfort zabiegu.
W skład stomatologii zachowawczej wchodzą również zabiegi z dziedziny stomatologii estetycznej.
Do tego typu stomatologii zalicza się wszystkie zabiegi, które mają wpływ na wygląd naszych zębów (dla każdego z nas ważne jest nie tylko to, żeby były one zdrowe, ale również piękne) – w ich skład wchodzą wybielanie, estetyczne odbudowy zębów, usuwanie przebarwień i osadów.
Wybielanie zębów jest zabiegiem szybkim, bezbolesnym, bezpiecznym i dającym dobre efekty estetyczne. W naszym gabinecie stosujemy wybielanie nakładkowe – dające najlepsze rezultaty oraz minimalizujące ryzyko późniejszej nadwrażliwości zębów
Podczas wybielania zębów metodą nakładkową pacjent ma pobierane wyciski, na podstawie których otrzymuje szyny do wybielania. Szyny wraz ze środkiem wybielającym pacjent nosi przez kilka godzin w ciągu dnia lub zakłada je na noc. Wybielanie trwa około 2 tygodni, wyniki zaś obserwowane są na bieżąco.
ICON – usuwanie przebarwień bez wiercenia w zębach.
W naszym gabinecie oferujemy również zabiegi z użyciem preparatu ICON.
Polega ono na usunięciu przebarwień (białych plamek, np. po leczeniu ortodontycznym) z zębów bez użycia wierteł. Wizyta jest jednorazowa, bezbolesna i przynosi bardzo dobre efekty.
Endodoncja
Leczenie endodontyczne (znane jako leczenie kanałowe) – jego przeprowadzenie jest konieczne w przypadku, gdy proces próchnicowy jest na tyle zaawansowany, że dotarł on już do komory zęba, w której znajduje się jego „serce” – miazga. Gdy dojdzie do procesu zapalnego miazgi ząb często (choć nie zawsze) zaczyna to manifestować bólem. Zaawansowane procesy zapalne miazgi zęba prowadzą do jej martwicy, czego dalszym powikłaniem są zmiany pojawiające się w okolicach korzenia zęba – tzw. zmiany okołowierzchołkowe, toczące się w kości, w której umocowany jest ząb. W takim przypadku konieczne jest dokładne usunięcie zapalnie zmienionej miazgi z kanałów korzeniowych, opracowanie kanałów korzeniowych wraz z ich dezynfekcją, a w późniejszym etapie dokładne wypełnienie kanałów chorego dotąd zęba. Kiedyś metoda ta uważana była za bolesną, obecnie dzięki odpowiednim znieczuleniom, nowocześniejszym i bardziej zaawansowanym metodom leczenia, nie trzeba się już bać odwiedzin gabinetu, ponieważ jest to zabieg bezbolesny. W przypadku procesu zapalnego miazgi leczenie endodontyczne jest jedynym ratunkiem dla naszego zęba, jedyną alternatywną metodą leczenie jest jego usunięcie.
W naszych gabinetach oferujemy pacjentom leczenie kanałowe pod mikroskopem. Stomatologia mikroskopowa przy wykorzystaniu nowoczesnego mikroskopu oferującego nawet 25 –krotne powiększenie oglądanych struktur znacznie zwiększa skuteczność i przewidywalność procedur, co często pozwala uratować ząb przed usunięciem. Wszystkie szczegóły istotne dla powodzenia leczenia stają się doskonale widoczne i dostępne dla lekarza. Mikroskop umożliwia odnalezienie dodatkowych kanałów, opracowanie kanałów niedrożnych i mocno zakrzywionych, zamykanie perforacji oraz nieinwazyjne usunięcie złamanych narzędzi.
Do leczenia kanałowego używamy systemu Endopilot. System Endopilot jest wykorzystywany do maszynowego opracowywania kanałów korzeniowych oraz ich wypełniania płynną gutaperką. Jest to zabieg trwający krócej od zabiegu przy stosowaniu metody konwencjonalnej, co poprawia komfort pacjenta oraz zapewnia lepsze wyniki leczenia – dokładniejsze opracowanie kanałów korzeniowych oraz ich szczelniejsze wypełnienie, w porównaniu z ręczną metodą opracowywania kanałów korzeniowych. Dokładność usunięcia bakterii z kanału korzeniowego oraz jego późniejsze, szczelne wypełnienie gutaperką mają największe znaczenie w osiągnieciu sukcesu w leczeniu endodontycznym.
Zabiegi leczenia kanałowego wykonywane są przy zachowaniu najwyższych standardów aseptyki, leczony ząb zostaje odizolowany od środowiska jamy ustnej za pomocą koferdamu („guma” zakładana na zęby), co ogranicza dostęp śliny do ubytku oraz pozwala nam zachować suchość w leczonym zębie. Jest to istotne w celu otrzymania jak najlepszych wyników leczenia.
Implantologia
Jest to najnowocześniejsze i najbardziej naturalne rozwiązanie w przypadku braku pojedynczego lub kilku zębów. Zapewnia całkowity komfort użytkowania, ponieważ z powodzeniem zastępuje naturalne zęby. Implant jest to sztuczny korzeń wykonany z tytanu. Korzeń ten stanowi podstawę do odbudowy zęba. Istnieje możliwość pojedynczej odbudowy brakujących zębów lub przy użyciu kilku implantów odbudować więcej zębów za pomocą mostów. Nawet dwa implanty zapewniają dodatkowe umocowanie i doskonale utrzymują protezy całkowite. Dobór najlepszej dla Państwa metody zawsze ustalany jest po konsultacji z lekarzem. Implant jest to niewielki tytanowy element umieszczany na stałe w kości szczęki lub żuchwy. Tytan jest materiałem doskonale tolerowanym przez organizm człowieka, co powoduje szybkie zintegrowanie się wszczepu z kością , a w procesie gojenia trwającym kilka miesięcy – zrasta się z kością na stałe. Implant stanowi naturalny, stabilny fundament, na którym można wykonać odbudowę protetyczną (koronę, most lub protezę).
Chirurgia
Chirurgia stomatologiczna może zostać zamknięta w ramce określającej ją jako leczenie operacyjne jamy ustnej. Włącza się w to między innymi:
Ekstrakcja (usuwanie zębów) – wykonywana jest w momencie, gdy nie ma żadnej metody leczenia, która mogłaby w danym przypadku pomóc, najczęściej gdy ząb jest znacznie zniszczony, zakażenie dotarło do kości otaczającej zęby lub gdy nie mieszczą się one w jamie ustnej. Dla nas szczególnie ważne jest to, żeby podczas zabiegu nie ucierpiały pozostałe zęby i tkanki je otaczające a zabieg był dla pacjenta jak najbardziej komfortowy.
Chirurgiczne usuwanie ósemek (tzw. zębów „mądrości”) – największą przesłanką do usunięcia tych zębów jest sytuacja, w której nie wyrzynają się one tak, jak powinny, są źle ułożone, zatrzymane w kości, powodują stłoczenia sąsiadujących zębów. Często w związku z ich nieprawidłowym położeniem pacjenci mają problemy z dokładnym oczyszczaniem tych zębów, czego skutkiem jest ich częsta próchnica.
Odsłanianie zatrzymanych zębów – w przypadku zębów, które samoistnie nie wyrżnęły się w jamie ustnej istnieje możliwość przywrócenia ich do łuku zębowego przy wykorzystaniu chirurgii oraz ortodoncji. W pierwszym etapie ząb zostaje chirurgicznie odsłonięty, aby można było przymocować do niego zamki ortodontyczne, za pomocą których zostanie on „wciągnięty” do łuku zębowego. Szczególnie często zdarza się to w przypadku kłów.
Ortodoncja
Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Leczenie, prowadzone przez ortodontę wpływa zarówno na właściwe stosunki międzyzębowe oraz na proporcje dolnego i środkowego odcinka twarzy. Ortodoncja stała się aktualnie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin stomatologii, co jest związane z coraz większą świadomością pacjentów oraz chęcią posiadania pięknego uśmiechu, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne. Ortodoncja zajmuje się nie tylko leczeniem wad zgryzu, ale i zapobieganiem ich powstawaniu, ma także wpływ na kształt i rysy twarzy. Tego typu leczenie dodatkowo likwiduje przeciążenia i stłoczenia zgryzowe, więc wbrew pozorom ma wpływ nie tylko na wygląd pacjentów, ale i zdrowie. Dzięki aparatom ortodontycznym i profesjonalnej opiece nasi klienci wychodzą z gabinetu z idealnymi uśmiechami.
Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce ortodoncja.
Protetyka
Protetyka to część stomatologii, która umożliwia odbudowę brakującego zęba (lub zębów) oraz jego rekonstrukcję przy znacznym zniszczeniu. Jest to szczególnie ważne nie tylko w kontekście estetycznym, ale i użytkowym, ponieważ każdy ząb jest ważny w procesie żucia, a jego brak powoduje negatywny wpływ na narząd żucia i staw skroniowy żuchwowy, co może prowadzić do jego zaburzeń oraz bólu. Obecność zębów wpływa również na kształt twarzy, poprawność wymowy oraz estetykę naszego uśmiechu.
Korony – można je określić jako uzupełnienie brakującego zęba, ponieważ na kikut znacznie zniszczonego zęba, który zostaje w specjalny sposób przygotowany do leczenia protetycznego nakładana jest cementowana na stałe korona, najczęściej wykonywana z porcelany. Korony wykorzystywane są głównie w przypadku znacznie zniszczonych zębów, przy których nie ma już możliwości ich zachowawczej odbudowy. Stosujemy je również w celu poprawy kształtu, nieprawidłowości zębów oraz w przypadkach ich nadmiernego starcia. Wyróżniają się przede wszystkim naturalnym wyglądem oraz trwałością.
Nakłady (onlay) – prace protetyczne, wykonywane przez technika dentystycznego, które w przeciwieństwie do koron pozostawiają nienaruszoną znaczną część zęba. Odtwarzają one uszkodzone struktury, zachowując ich funkcjonalność, wzmacniając pozostałe tkanki zęba i charakteryzują się bardzo wysoką estetyką. Jest to najlepszy sposób odbudowy mocno zniszczonych zębów, np. po leczeniu kanałowym, który je wzmacnia zapobiega ich złamaniu.
Implanty – jest to najnowocześniejsze i najbardziej naturalne rozwiązanie w przypadku braku pojedynczego lub kilku zębów. Zapewnia całkowity komfort użytkowania, ponieważ z powodzeniem zastępuje naturalne zęby. Implant jest to sztuczny korzeń wykonany z tytanu. Korzeń ten stanowi podstawę do odbudowy zęba. Istnieje możliwość pojedynczej odbudowy brakujących zębów lub przy użyciu kilku implantów odbudować więcej zębów za pomocą mostów. Nawet dwa implanty zapewniają dodatkowe umocowanie i doskonale utrzymują protezy całkowite. Dobór najlepszej dla Państwa metody zawsze ustalany jest po konsultacji z lekarzem. Implant jest to niewielki tytanowy element umieszczany na stałe w kości szczęki lub żuchwy. Tytan jest materiałem doskonale tolerowanym przez organizm człowieka, co powoduje szybkie zintegrowanie się wszczepu z kością , a w procesie gojenia trwającym kilka miesięcy – zrasta się z kością na stałe. Implant stanowi naturalny, stabilny fundament, na którym można wykonać odbudowę protetyczną (koronę, most lub protezę).
Mosty – stosowane są głównie w przypadku braków zębowych, często pojedynczych ale również możliwa jest odbudowa większych luk między zębami. Dzięki mostom odtworzony zostaje zarówno naturalny wygląd, jak i wszystkie funkcje zębów.
Wkłady koronowo – korzeniowe – jest to element korony, który cementujemy w korzeniu po przeprowadzonym leczeniu kanałowym, w przypadku znacznie zniszczonych zębów. Wkład koronowo – korzeniowy tworzy nam wtedy filar, na którym mamy możliwość umieszczenia korony lub jest on elementem większej odbudowy w postaci mostu.
Protezy akrylowe – w przypadku tego typu protez zarówno uzupełniane zęby jak i płyta protezy wykonana są z akrylu. Jest to proteza stosowana głównie w przypadku całkowitego braku zębów lub ich niewielkiej ilości, gdy nie ma możliwości wykonania protezy szkieletowej. W porównaniu do pozostałych protez jest rzadziej wybierana ze względu na to, że ma gorszy wpływ na pozostałe, jeszcze zdrowe zęby.
Protezy szkieletowe – obecnie są zdecydowanie najbardziej popularnym i wyjątkowo trwałym rozwiązaniem. To protezy metalowo-akrylowe z dokładnym dopasowaniem płyty protezy do jamy ustnej każdego pacjenta –wykorzystywane są do tego specjalne klamry i ciernie, dzięki którym jest ona umocowana na podłożu jamy ustnej. Dzięki specjalnemu typowi umocowania przenoszą one siły żucia w bardziej fizjologiczny sposób niż protezy akrylowe i nie wpływają negatywnie na pozostałe w jamie ustnej zęby, a nawet mogą je dodatkowo wzmocnić. Ze względu na to, że protezy te są wyjątkowo cienkie, nie zajmują zbyt dużej powierzchni w jamie ustnej oraz są bardziej wygodne, przez to częściej wybierane przez pacjentów.
Protezy elastyczne, to jedno z nowszych rozwiązań protetyki stomatologicznej. Są one bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnych proteza akrylowych i szkieletowych Wykonane są ze specjalnego elastycznego tworzywa, które zapewnia protezie większą odporność na złamanie i znacznie większy komfort użytkowania. W porównaniu do tradycyjnych protez wykonanych z akrylu mają wiele zalet, które sprawiają, że ich użytkowanie jest dużo łatwiejsze i przyjemniejsze dla pacjenta:
– są cieńsze od protez standardowych
– lepiej utrzymują się na swoim miejscu
– nie mają metalowych klamer i zaczepów – zastępują je klamry w kolorze dziąsła, które są bardziej estetyczne
– są lekkie i elastyczne zajmują mniej miejsca w jamie ustnej
Profilaktyka
W naszych gabinetach zajmujemy się nie tylko leczeniem chorób zębów i jamy ustnej, ale również im zapobiegamy. Jest to szczególnie ważne, ponieważ dzięki zabiegom higienizacyjnym oraz częstej kontroli możliwe jest nie tylko natychmiastowe zauważenie problemów, co pozwala na szybsze zakończenie leczenia, ale również ich uniknięcie. Zabiegi profilaktyczne sprawią, że nasi pacjenci będą cieszyć się pięknym uśmiechem niezależnie od wieku.
Lakowanie zębów – jest zabiegiem bezbolesnym, polecanym szczególnie młodszym pacjentom, u których niedawno pojawiły się pierwsze stałe zęby trzonowe. Lakowanie to nic innego jak pokrycie specjalnym lakiem czyli uszczelniaczem wszystkich nierówności, bruzd i zagłębień w zębach, które sprzyjają zaleganiu w nich resztek pokarmu i bakterii, co sprzyja powstawaniu próchnicy. Jest to często prosty sposób na zapobiegnięcie próchnicy powierzchni żujących zębów trzonowych.
Skaling – jest skuteczną metodą usuwania kamienia nazębnego, który powstaje w wyniku gromadzenia się bakterii i resztek pokarmów (nie wszędzie dociera szczoteczka) na powierzchniach zębów. Grupą szczególnie narażoną na powstanie kamienia są palacze oraz osoby pijące duże ilości herbaty i kawy, jednakże usuwać kamień nazębny powinien każdy, kto nie chce dopuścić do powstania próchnicy oraz w dalszej perspektywie innych chorób zębów.
Piaskowanie – może być stosowane jako dokończenie procesu skalingu, ale również jako całkowicie osobny zabieg. Jest to zabieg usuwający osady i przebarwienia powstałe na zębach w wyniku palenia papierosów, picia kawy i herbaty oraz spożywania pokarmów przebarwiających zęby.
Fluoryzacja – nazywana także lakierowaniem zębów. Zabieg polega na pokryciu zębów warstwą fluoru, który wbudowuje się w szkliwo i sprawia, że jest ono mniej wrażliwe na działanie kwasów i bakterii, a tym samym zapobiega próchnicy. Na fluoryzację zapraszamy zarówno dzieci jak i dorosłych – częstotliwość przeprowadzania zabiegu jest zależna od wieku oraz stanu uzębienia.
Gwarancja
Wszystkie zabiegi w naszych gabinetach przeprowadzane są przez doświadczonych, zaangażowanych w swoją pracę stomatologów, dlatego oprócz słownego zapewnienia o jakości udzielamy na nie także gwarancji.
Wypełniania – 24 miesiące.
Prace protetyczne – 36 miesiący.
Warunkiem ważności gwarancji jest przeprowadzenie leczenia zgodnie z ustalonym planem, pojawianie się na zaplanowanych wizytach kontrolnych minimum co 6 miesięcy, prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej, usuwanie złogów nazębnych oraz przestrzeganie wcześniej ustalonych zasad i zaleceń danych przez lekarza.